Rokovanie Asociácie dekanov pedagogických fakúlt Českej republiky a Slovenskej republiky v Topoľčiankach

V dňoch 12. – 14. októbra 2022 sa konalo rokovanie Asociácie dekanov pedagogických fakúlt

Českej republiky a Slovenskej republiky ako ďalšie z pravidelných stretnutí  predstaviteľov pedagogických fakúlt združených v uvedenej asociácii, organizovaných dvakrát do roka, v jarnom termíne tradične v Českej republike a na jeseň na Slovensku. Aktuálny jesenný termín stretnutia zorganizovala Pedagogická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Topoľčiankach v historických priestoroch Hotela Zámok Topoľčianky. Na stretnutí sa zúčastnilo 50 hostí, vrátane dekanov, prodekanov a ďalších vedúcich zamestnancov takmer zo všetkých pedagogických fakúlt z Čiech a Slovenska.

Zasadnutie asociácie v Topoľčiankach bolo venované aktuálnym otázkam a výzvam vysokoškolského vzdelávania na pedagogických fakultách, pripravujúcich budúcich učiteľov a ďalších pedagogických a odborných zamestnancov školstva. Odbornú časť rokovania otvoril dekan Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD. prednáškou na tému: Očakávané zmeny vo vzdelávaní budúcich učiteľov ako reflexia legislatívnych zmien, v rámci ktorej predniesol analýzu súčasného stavu právnych predpisov vo vzťahu k vysokoškolskej príprave učiteľov.

Ďalšími prednášajúcimi boli prof. PhDr. Branislav Pupala, CSc. a Mgr. Petra Fridrichová, PhD. v zastúpení novovzniknutého Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM), do ktorého sa od 1. júla 2022 zlúčili Metodicko-pedagogické centrum (MPC), Slovenská pedagogická knižnica (SPK), Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) v snahe Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zefektívniť prácu rezortných inštitúcií v oblasti vzdelávania pre modernejšie školstvo. Profesor Pupala a doktorka Fridrichová predniesli tému: Stav a najbližšie kroky kurikulárnej reformy v základnom vzdelávaní: väzby na prípravu učiteľov.

Tretie vystúpenie bolo venované téme Učiteľský študijný program pre vzdelávaciu oblasť - prvotné skúsenosti s akreditáciou, ktorú predniesla doc. Ing. Viera Peterková, PhD., dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Ako štvrtá v poradí vystúpila PaedDr. Soňa Grofčíková, PhD., vedúca Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa s prednáškou EPTE (European Primary Teacher Education) – príklad inovatívnej internacionalizácie, ktorá priblížila niekoľkoročné skúsenosti pracoviska s úspešným medzinárodným projektom zameraným na prípravu budúcich učiteľov primárneho vzdelávania. Jedinečný program EPTE vznikol v rámci projektu rozvoja kurikula v roku 2012, odvtedy  nepretržite prebieha každý letný semester na niektorej z partnerských inštitúcií – európskych univerzít, v Ljubljane (SI), Porte (PT), Nijmegene (NL), Linzi (AT), Jagodine, Kragujevaci (SRB) a v Nitre (SK).

Po vystúpeniach prebehla diskusia, v ktorej vystúpili dekani a prodekani viacerých pedagogických fakúlt Česka aj Slovenska, napr. doc. RNDr. Edita Partová, CSc., dekanka Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, doc. RNDr. Pavel Mentlík, Ph.D., dekan Pedagogickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni, prof. PaedDr. Michal Nedělka, Dr., dekan Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, prof. RNDr. Jan Picek, CSc., dekan Fakulty prírodovedne-humanitnej a pedagogickej Technickej univerzity v Liberci a doc. PhDr. Zuzana Sikorová, Ph.D., prodekanka pre internacionalizáciu Pedagogickej fakulty Ostravskej univerzity v Ostrave. V diskusii odznelo mnoho konštruktívnych otázok a odpovedí, ako aj kritických poznámok v súvislosti s pripravovanou kurikulárnou reformou a jej dopadom a dosahom na činnosť pedagogických fakúlt. Počas zasadnutia prebiehali rokovania aj o otázkach vzájomnej česko-slovenskej spolupráce a vytvoril sa priestor aj pre samostatné rokovanie českej a slovenskej časti asociácie, na ktorom ako ústredná téma rezonovala otázka formalizácie Asociácie dekanov pedagogických fakúlt SR.

Spoločenskú časť podujatia obohatili svojím hudobným vystúpením členovia Katedry hudby PF UKF, Mgr. art. Marek Štrbák, PhD., ArtD. (klavír) a doktorandky Mgr. Ivana Lacková (spev) a Mgr. Katrin Sáčková (zobcová flauta).  Ich repertoár od známych skladateľov  ako Antonín Dvořák, Georg Friedrich Händel, Mikuláš Schneider Trnavský a Claude Bolling, významne prispel k medzinárodnej interkultúrnej atmosfére rokovania členov asociácie. Súčasťou kultúrnej časti programu bola aj prehliadka historických expozícií Zámku Topoľčianky.

Všetkým účastníkom rokovania ďakujeme za podnetný a konštruktívny priebeh stretnutia a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Text: za Vedenie PF UKF doc. PhDr. Adriana Récka, PhD., prodekanka PF UKF pre rozvoj, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vzťahy

Foto: Mgr. Branislav Ziman (1-13) a doc. PhDr. Adriana Récka, PhD. (perex, 14-18)

1 Asociácia dekanov PF doc. Pintes

2 Asociácia dekanov PF plénum