Ustanovujúce zasadnutie Rady pre zabezpečenie kvality

Dňa 9.12.2021 sa uskutočnilo prvé, ustanovujúce, zasadnutie Radypre zabezpečenie kvality vzdelávania PF UKF (ďalej RK PF), na ktorom sa zúčastnili všetci dekanom menovaní, Akademickým senátom PF a Vedeckou radou PF schválení členovia, v zastúpení 5 externých členov (odborníci z vysokých škôl v SR a ČR participujúci na zabezpečení kvality študijných programov a systémov kvality VŠ a odborníci z oblasti regionálneho školstva), 4 študentov magisterského a doktorandského stupňa vysokoškolského štúdia na PF, 8 predsedov programových komisií PF a predsedníčky pracovnej komisie Pedagogické vedy a učiteľstvo pri RK UKF.

Rokovanie viedol predseda RK PF, dekan fakulty doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD., ktorý v úvode predstavil členov RK PF. Hosťom ustanovujúceho zasadnutia bola prodekanka pre vzdelávanie doc. PaedDr. Lívia Fenyvesiová, PhD., ktorá predstavila kľúčové piliere Systému zabezpečenia kvality na PF UKF. Uvedený vnútorný systém kvality fakulty reflektuje štandardy SAAVŠ SR, Európske normy a štandardy pre zabezpečenie kvality vo vysokoškolskom priestore (ESG) a vnútorný systém zabezpečenia kvality UKF v Nitre, a je súčasťou tretieho kreovaného vnútorného predpisu PF UKF v roku 2021, ktorý vznikol za účelom zosúladenia už v roku 2013 vytvoreného vnútorného systému kvality so štandardmi SAAVŠ SR a požiadavkami zákona 269/2018 o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania na fakultnej úrovni.

V ďalšej časti ustanovujúceho zasadnutia podpredsedníčka RK PF doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD. predstavila východiská, kľúčové grémiá a komisie riadenia kvality s akcentom na úroveň tvorby, realizácie, monitoringu a posudzovania v rámci zabezpečenia kvality študijných programov, habilitačných konaní a inauguračných konaní na fakultnej a univerzitnej úrovni, ďalej popísala procesy a časové rámce zosúladenia vnútorného systému kvality fakulty so štandardami SAAVŠ SR a vnútorným systémom zabezpečenia kvality UKF v Nitre.

V poslednom bode predseda RK PF doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD. predstavil rozpis a časový harmonogram posudzovania študijných programov, ktoré boli zosúladené s požiadavkami legislatívy a vnútorným systémom zabezpečenia kvality univerzity a fakulty. Predstavil členom RK PF rozdelenie študijných programov realizovaných PF UKF v posudzovaní, pričom každý zo študijných programov posúdi jeden externý člen, jeden študent a jeden interný člen s dôrazným prerozdelením tak, aby bola dodržaná objektívnosť, nezaujatosť a transparentnosť hodnotenia. Vypracovanie záznamov posudzovateľmi ku každému študijnému programu bolo deklarované do 13. januára 2022, pričom proces schvaľovania na fakultnej úrovni prebehne na druhom zasadnutí RK PF v dňoch 20.- 21.12. 2022.

Pripravila: doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD., podpredsedníčka RK PF a koordinátorka pre zabezpečenie kvality na PF UKF

RK PF 9.12.2021 1

RK PF 9.12.2021 2