Hodnotenie vzdelávania

Dotazník pre študentov

  

 

 

Pedagogická prax

 

 PRAX V CENTRE farba

Výstava Môj vlnený svet

Dňa 29. novembra 2018 sa v Galérii Univerzum Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnila vernisáž výstavy plstených obrazov a textilných objektov s názvom Môj vlnený svet, ktorú kurátorsky pripravil a uviedol doc. akad. mal. Daniel Szalai.
Autorka výstavy Mgr. Eva Pokorná je absolventkou Pedagogickej fakulty v Nitre, kde študovala v rokoch 1971 - 1975 aprobáciu matematika - výtvarná výchova. Od roku 1975 až do roku 1990 pôsobila ako učiteľka na základnej škole v Nových Zámkoch, potom od roku 1990 až do roku 2010 pôsobila na ZUŠ Nové Zámky. Výtvarnej tvorbe sa venovala už počas pôsobenia ako pedagóg. Neskôr už ako dôchodkyňa sa presťahovala na Malú Lehotu, do obce v krásnom prírodnom prostredí. Tu sa jej naskytlo dosť času, miesta a inšpirácie na vlastnú realizáciu. Keď so svojim manželom začali chovať ovce, bolo o všetkom rozhodnuté. Vlna ktorú jej dávajú vlastné ovečky, nie je síce veľmi používaná na plstenie, no ona našla spôsob, akým je možné spracovať aj túto vlnu. Je drsnejšia, takže nie je vhodná na odevy, ale pre jej pevnosť a zaujímavú štruktúru ju používa ako základ. Naň potom kladie farbenú vlnu z oviec merino, ktorú kupuje v zahraničí. Tento postup je síce veľmi náročný, ale vo veľkej miere je takto využitý ich vlastný domáci produkt. Jej hlavnou inšpiráciou je okolitá krajina a pozorovanie prírody vo všetkých premenách počas celého roka. V dielach, ktoré vystavuje, sa spája pravdivý obraz prírody vo všetkých jej krásach a premenách s pravosťou hodnotného materiálu, akým je práve prírodná vlna. Plsteniu sa výtvarníčka intenzívnejšie venuje od roku 2014. Prvú samostatnú výstavu mala v roku 2017 v priestoroch Pohronského múzea v Novej Bani. Nasledovala výstava v MSKC Žiar nad Hronom.
Kurátor výstavy Daniel Szalai na vernisáži predstavil Evu Pokornú ako „dlhoročnú úspešnú a obľúbenú učiteľku na ZUŠ v Nových Zámkoch, ktorá sa významnou mierou zaslúžila o výchovu zverencov v oblasti výtvarného umenia“. Uviedol, že jej vlastná tvorba sa pôvodne prevažne pohybovala v oblasti klasických disciplín, v maľbe a grafike. Ako ďalej uviedol: „...keď sa z mesta presťahovali na samotu nie u lesa, ale do lesa, hlavným motívom bol priestor, ktorý je relatívne blízko a relatívne najčistejší v danom okolí“. S týmito aktivitami úzko súviseli aj zmeny, ktoré kurátor výstavy nazval ako „ochranárske, ekologické, či jednoducho bližšie k prírode“. Nový životný priestor, nové materiály, život v prírode si vyžiadal osobný prístup aj z hľadiska priblíženia sa k výtvarnému prejavu. Bol výzvou, ale aj oslovením.“ Doc. Szalai ďalej vyzdvihol prístup autorky k náročnej tvorbe vlnených obrazov a priestorových objektov, realizovaných plstením z vlny Merino a vlny oviec z domáceho chovu. Diela sú inšpirované prírodou a krajinou vo všetkých fázach vývoja, ktoré autorka vníma s úctou, pozorne a citlivo, a predstavujú rastlinné a zvieracie motívy v realistickej, štylizovanej, ale i abstraktnej podobe využitím pestrej škály farieb.
Kolekciu vystavených obrazov dopĺňajú šité bábiky, ktoré sú odeté do slovenských krojov z rôznych regiónov Slovenska. Zaujímavé sú aj priestorové objekty - imaginárne formácie milých tvorov, ktoré nadobúdajú ľudskú podstatu, alebo mýtické tvory autorkiných kreácií. Sú príťažlivými aj pre najmenších nielen pre ich zvláštne tvary, ale aj pre použitý materiál, z ktorého pozostávajú. „Ten materiál zostáva nielen podstatným spoločným menovateľom všetkých prác, ale aj priam čarovnou konzistenciou, ktorá visí na stene, predsa je niečím zvláštna. Nie je to len tvar, farba, je to vlastná hmota, ako hovorí Eva Pokorná: Môj vlnený svet“ – dodal kurátor na záver úvodného slova. Výstava je prístupná do 21. decembra 2018 denne okrem nedele od 9:00 do 17:00 hod.
 
Text: doc. PhDr. Adriana Récka, PhD.
Foto: Alojz Matunák
1
2
3
4
5
6
78
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
 

Táto webová stránka používa cookies.

Pokračovaním v prehliadaní si tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies.

Rozumiem