Žatva ocenení pre študentov Katedry hudby v Čechách

V dňoch 14. – 15. mája 2018 sa konala Interpretačná súťaž pedagogických fakúlt Českej republiky s medzinárodnou účasťou, ktorej organizáciu v tomto roku prevzala Univerzita Hradec Králové. Vysoká úroveň výučby umeleckých a umelecko-výchovných predmetov na univerzitách našich západných susedov je vo všeobecnosti veľmi známa a do odborných porôt tejto súťaže sú prizývané len významné české a slovenské osobnosti v oblasti interpretačného umenia. Pod ich bedlivým dohľadom si pätica študentov Katedry hudby Pedagogickej fakulty UKF v Nitre zmerala sily s elitou zahraničných študentov. Sme veľmi potešení, že naši adepti sa dokázali presadiť aj v mimoriadne silnej konkurencii.

V I. kategórii odboru Hra na iné nástroje získali Jakub Brestovský (saxofón) 2. cenu a Tomáš Bahelka (gitara) 3. cenu, pričom 1. cena nebola udelená. V I. kategórii odboru Sólový spev vybojovali Ružena Baloghová 2. cenu a Dominika Szabóová Čestné uznanie. Matúš Maraček si ako jediný zástupca organistov zo Slovenska odniesol 2. cenu z I. kategórie odboru Hra na organe.

Srdečná a úprimná vďaka za tieto vynikajúce výsledky patrí nielen našim výborným študentom, ale aj ich pedagógom Mgr. art. Jane Pastorkovej, ArtD., Mgr. art. Michalovi Ballovi, Ing. Mgr. art. Karolovi Kompasovi, PhD. a Mgr. art. Marekoví Štrbákovi, PhD. Bez ich odbornosti, zanietenosti a profesionálneho prístupu by tieto úspechy neboli možné. Špeciálne poďakovanie patrí doc. Dr. univ. Agáte Csehiovej, PhD., ktorá svojím interpretačným vkladom pri korepetíciách výraznou mierou prispela k celkovému umeleckému stvárneniu vokálnych skladieb.

Oceneným študentom a ich pedagógom za skvelú reprezentáciu našej alma mater ešte raz ďakujeme a prajeme im mnoho tvorivých síl a úspechov aj v budúcnosti.

Text a foto: Mgr. art. Marek Štrbák, PhD., Katedra hudby PF UKF v Nitre