Európske hry v Baku

Historicky početná slovenská športová výprava sa od 12. do 28. júna predstaví na európskych hrách v azerbajdžanskom Baku.

Celkovo by malo v Baku predstaviť vyše 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. Množstvo disciplín bude mať na európskych hrách charakter kvalifikačných súťaží na olympijské hry 2016 do Ria de Janeiro.
Ku Kaspickému moru pocestovalo až 170 slovenských športovcov - 99 mužov a 71 žien. Najväčšie zastúpenie v slovenskej výprave majú atléti (43), nasledujú vodní pólisti (26), rýchlostní kanoisti (15), volejbalisti (13), strelci (11), synchronizované plavkyne (10), zápasníci (9), plavci (6), triatlonisti (4), boxeri (4), cyklisti (4), basketbalistky 3 na 3 (4), stolní tenisti (4), džudisti (3), šermiari (3), horskí cyklisti (2), bedmintonisti (2), lukostrelci (2), športoví gymnasti (2), bikrosár (1), karatistka (1) a taekwondistka (1).  Medzi súťažiacimi na európskych hrách sú aj traja študenti UKF.
Atletické súťaže v azerbajdžanskom Baku, ktoré sú zároveň aj III. liga ME družstiev, podporia svojimi výkonmi aj študenti UKF. Študenti Dušan Páleník (5 roč. TVHi) a Lukáš Privalinec (2 roč. ŠaR) pobežia štafetu 4 x 400 m. Súpermi Slovenska na Európskych hrách na Národnom olympijskom štadióne v Baku budú Albánsko, Andorra, Rakúsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Gruzínsko, Izrael, Luxembursko, Malta, Moldavsko, Čierna Hora a Atletická asociácia malých štátov Európy (AASSE) združujúca Gibraltár, Lichtenštajnsko, Monako a San Maríno.

baku

Dušan Páleník a Lukáš Privalinec v dejisku európskych hier.

baku2
Dušan Páleník s trénerom PaedDr. Martinom Illéšom (absolvent UKF) a Jozefom Repčíkom (800m).

Ako šéftréner výpravy boxerov sa v Baku zúčastnil doktorand Mgr. Pavol hlavačka (KTVŠ PF UKF), ktorý vedie štvorčlennú výpravu boxerov. Na Európskych hrách sa v boxerskej súťaži predstaví absolútna európska špička. Najväčším úspechom našich súčasných reprezentantov sú doteraz medaily z otvorených majstrovstiev EÚ v bulharskej Sofii v minulom roku, kde si striebro vybojoval Štefan Mezei (na EH v Baku neštartuje), bronz trojica Viliam Tankó, Michal Zátorský (bývalý študent UKF) a Matúš Strnisko. Erik Tlkanec na tomto najväčšom európskom boxerskom podujatí v roku 2014 vybojoval 5. miesto.

baku3
Tréner slovenskej mužskej reprezentácie v boxe Pavol Hlavačka