»Učiteľstvo praktickej prípravy

Bakalársky študijný program
Študijný odbor Učiteľstvo a pedagogické vedy
Forma štúdia denná
Dĺžka štúdia 3 roky
Osoba zodpovedná za ŠP prof. PaedDr. Alena Hašková, CSc.
Získaný titul bakalár (Bc.)
Nadväzujúce programy  magisterský študijný program Učiteľstvo techniky
Pracovisko Katedra techniky a informačných technológií
Charakteristika programu Absolvent má vedomosti o kultúrnych a sociálnych súvislostiach výchovy, pozná základné psychologické podmienky výchovy a vzdelávania  a vie aplikovať pedagogické a didaktické programy príslušných výchovných inštitúcií. Pozná organizačné zázemie príslušných výchovných zariadení a je schopný sledovať nové poznatky v rýchlo  sa rozvíjajúcich disciplínach svojho odboru a príbuzných odborov.
Absolvent pozná základnú štruktúru profesie a profesijného zázemia odboru, je spôsobilý metodicky spracovať konkrétne pedagogické programy, ako aj navrhovať a realizovať špecifické programy pre jednotlivé časti obsahu výchovy a vzdelávania, komunikovať svoje pedagogické poznanie na úrovni príslušnej komunity, dôkladne zvláda profesijné činnosti a úkony definujúce príslušný profesijný odbor. Je schopný projektovať praktické profesijné zručnosti v konkrétnej profesijnej oblasti ako objekt praktického  výcviku, dokáže samostatne realizovať vlastnú praktickú  prípravu a odborný výcvik, viesť žiacke skupiny v školskej i mimoškolskej činnosti a uplatňovať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri  práci v konkrétnej profesijnej činnosti.
Uplatnenie absolventov Absolvent študijného programu je spôsobilý vykonávať profesiu učiteľa odborného výcviku v odbore, ktorý ukončil štátnou záverečnou skúškou, resp. asistenta učiteľa na nižšom a vyššom stupni sekundárneho vzdelávania. Odborná a metodická profilácia je kvalifikáciou aj  na edukačnú činnosť v inštitúciách a zariadeniach voľnočasovej edukácie.
Odporúčaný študijný plán AIS
Jazyk výučby slovenský